You are given the following information concerning a stock and the market: Retur
ID: 2674323 • Letter: Y
Question
You are given the following information concerning a stock and the market:
Returns
Year Market Stock
2005 16 % 28 %
2006 15 31
2007 16 7
2008 -14 -25
2009 37 16
2010 15 26
1.Calculate the average return and standard deviation for the market and the stock. (Use excel to complete the problem. Round your answer to 2 decimal place. Omit the "%" sign in your response.)
Market Stock
Average return % %
Standard deviation % %
2.Calculate the correlation between the stock and the market, as well as the stock’s beta. (Use excel to complete the problem. Round your correlation answer to 4 decimal places and Beta answer to 4 decimal places.)
Correlation:
Beta:
Explanation / Answer
Market
Average return = (1/6)(16+15+16-14+37+15) = 14.167%
SD = (1/6)[(16-14.167)2+(15-14.167)2+....+(15-14.167)2]=14.848%
Stock
Average return = (1/6)(28+31+7-25+16+26) = 13.833%
SD = (1/6)[(28-13.833)2+(31-13.833)2+....+(26-13.833)2]=19.161%
Covariance = (1/6)[(16-14.167)(28-13.833)+(15-14.167)(31-13.833)+...+(15-14.167)(26-13.833)]
Covariance = 196.861
Correlation = Covariance/(SDmarketxSDstock)=198.861/(14.848x19.161) = 0.692
Beta = Covariance/SDmarket2 = 198.861/14.8482=0.893
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.