You invest in a stock with the following probability distribution of returns: A
ID: 2383069 • Letter: Y
Question
You invest in a stock with the following probability distribution of returns:
A probability of .15 that the return will be 16%; a probability of .35 that the return will be 24%; a probability of .3 that the return will be -40%; and a probability of .2 that the return will be 45%.
Based on this data and assuming the stock returns are normally distributed, you can say with a probability of 95% that the actual return will be in the range of?
You invest in a stock with the following probability distribution of returns:
A probability of .15 that the return will be 16%; a probability of .35 that the return will be 24%; a probability of .3 that the return will be -40%; and a probability of .2 that the return will be 45%.
Based on this data and assuming the stock returns are normally distributed, you can say with a probability of 95% that the actual return will be in the range of?
Explanation / Answer
Expected Return = 0.15*16% +0.35*24% + 0.3*-40% + 0.2*45%
Expected Return = 7.80%
Standard Deviation = (0.15*(16%-7.80%)^2 +0.35*(24%-7.80%)^2 + 0.3*(-40%-7.80%)^2 + 0.2*(45%-7.80%)^2)^(1/2)
Standard Deviation = 32.62%
Using Excel Formula
Z = NORMSINV(95%)
Z = 1.64485
Upper limit of actual return of Range = z*Sd + Expected Return
Upper limit of actual return of Range = 1.64485*32.62% + 7.80%
Upper limit of actual return of Range = 61.46%
Lower limit of actual return of Range = Expected Return - z*Sd
Lower limit of actual return of Range = 7.80%- 1.64485*32.62%
Lower limit of actual return of Range = - 45.86%
Based on this data and assuming the stock returns are normally distributed, you can say with a probability of 95% that the actual return will be in the range of: -45.86% to 61.46%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.