Belsen purchased inventory on December 1, 2009. Payment of 200,000 stickles was
ID: 2382728 • Letter: B
Question
Belsen purchased inventory on December 1, 2009.
Payment of 200,000 stickles was to be made in sixty
days. Also on December 1, Belsen signed a contract to
purchase §200,000 in sixty days.
The spot rate was $1 = §2.80, and the 60-day forward
rate was $1 = §2.60. On December 31, the spot rate was
$1 = §2.90 and the 30-day forward rate was $1 = §2.62.
Assume an annual interest rate of 12% and a fair value
hedge. The present value for one month at 12% is .9901.
What will be the book value of the Forward Contract on
December 31?
Explanation / Answer
Cost of current forward contract = 200,000/2.62 = $76,336
Cost of § at contracted rate = 200,000/2.60 = $76,923
Value of forward contract = $ 76,923 - $ 76,336 = $ 587
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.