Elliott Division of Morehead Inc. has a capacity of 200,000 units and expects th
ID: 2381479 • Letter: E
Question
Elliott Division of Morehead Inc. has a capacity of 200,000 units and expects the following results.
Sales (160,000 units at $4) $640,000
Variable costs at $2 320,000
Fixed costs 260,000
Income $60,000
Pierce Division of Morehead Inc. currently purchases 50,000 units of a part for one of its products from an outside supplier for $4 per unit. Pierce's manager believes he could use a minor variation of Elliott's product instead, and offers to buy the units from Elliott at $3.50. Making the variation desired by Pierce would cost Elliott an additional $0.50 per unit and would increase Elliott's annual cash fixed costs by $20,000. Elliott's manager agrees to the deal offered by Pierce's manager.
a. What is the effect of the deal on Pierce's income?
b. What is the effect of the deal on Elliott's income?
c. What is the effect of the deal on the income of Morehead Inc. as a whole?
Explanation / Answer
GIVEN SALES PER UNIT = 4
VARIABLE COST PER UNIT = 320000/160000
= 2
FIXED COST = 260000
A] EFFECT OF THE DEAL ON PIERCE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.