Alameda Service Center just purchased an automobile hoise for $14,160. The hoist
ID: 2380340 • Letter: A
Question
Alameda Service Center just purchased an automobile hoise for $14,160. The hoist has a 6 year life and an estimated salvage value of $1,125. Installation costs were $3,010 and freight charges were $800. Alameda uses straight-line depreciation.
The new hoist will be used to replace mufflers and tires on automobiles. Alameda estimates that the new hoist will enable his mechanics to replace 4 extra mufflers per week. Each muffler sells for $86 installed. The cost of a muffler is $24, and the labor cost to install a muffler is $11.
a) Compute the payback period for the new hoist in years.
b) Compute the annual rate of return for the new hoist.
Explanation / Answer
COST OF HOIST = (14160+3010+800)
=17970
ANNUAL DEPRECIATION ON HOIST = (17970-1125)/6
=2807.5
ANNUAL ADDITIONAL INCOME BY HOIST = (86-24-11)*4*52
=10608
a] the payback period for the new hoist = 1 + (16845-10608)/10608
=1.59 yeras
b]the annual rate of return for the new hoist.= (10608/16845)*100
=6.3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.