Al is driving a 1400-kg car at 15 m/s when he hits Bert’s 1700-kg car from behin
ID: 1371220 • Letter: A
Question
Al is driving a 1400-kg car at 15 m/s when he hits Bert’s 1700-kg car from behind. Bert was driving at 8 m/s in the same direction as Al right before the collision. The cars’ bumpers become entangled during the collision so they move as a single object. The coefficient of kinetic friction between the tires and the road is 0.7. What is the total kinetic energy of the cars before the collision? What is the magnitude of the total momentum of the cars before the collision? What is the speed of the wreckage after the collision? How much kinetic energy is lost in the collision? What is the magnitude of the force of kinetic friction on the wreckage?How much work is done by friction on the wreckage? How far does the wreckage slide after the collision?
Explanation / Answer
m1 (Al) = 1400 kg m2 (Bert) = 1700 kg
speeds before collision
u1 = 15 m/s u2 = 8 m/s
speeds after collision
v1 (A) = ? v2 (B) = ?
1)
KEi = 0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2
KE i = (0.5*1400*15^2)+(0.5*1700*8^2) = 211900 J
2)
initial momentum before collision
Pi = m1*u1 + m2*u2 = (1400*15)+(1700*8) = 34600 kgm/s
3)
after collision final momentum
Pf = (m1 + m2)*v
Pf = Pi
v = Pi/(m1+m2) = 11.16 m/s
(4)
KEf = 0.5*(m1 +m2)*v^2
KEf = 0.5*(1400+1700)*11.16^2 = 193045.68 J
loss = KEi - KE = 18854.32 J
(5)
f = u*(m1+m2)*g = 0.7*(1400+1700)*9.8 = 21266 N
(6)
W = KEf = 193045.68
(7)
W = f*x
x = W/f = 9.1 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.