Ajax currently has 20% debt and 80% equity. Their weighted average cost of capit
ID: 2697187 • Letter: A
Question
Ajax currently has 20% debt and 80% equity. Their weighted average cost of capital is 12%, and the cost of debt is 4%. The tax rate is 40%. The firm is considering a new project. The initial investment is $150,000,000, and the project will generate sales of $80M per year for 8 years. The investment can be depreciated straight-line for 8 years to a zero book value. There are no working capital requirements. Operating expenses (not including depreciation or interest) are $42M per year for 8 years. They plan to fund the project using the proportions listed above and the debt
Explanation / Answer
Flow to Equity (FCFE) = Net Income
- (Capital Expenditures - Depreciation)
- (Change in Non-cash Working Capital)
+ (New Debt Issued - Debt Repayments)
Depreciation = 150,000,000/8 =$18,750,000
WACC = 12%
FCFE =(80-42-18.75)*(1-40%) + 18.75 =$30.3
value of the project = -150 + 30.3/1.12 + 30.3/1.12^2 .......+30.3/1.12^8 = $5,19,484.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.