The February contribution format income statement of Caines Corporation appears
ID: 2379670 • Letter: T
Question
The February contribution format income statement of Caines Corporation appears below:
Sales
$ 259,200
Variable expenses
176,400
Contribution margin
82,800
Fixed expenses
59,100
Net operating income
$ 23,700
If the company's sales increase by 18%, its net operating income should increase by about:
Answer
18%
197%
9%
63%
Please do not copy the answers previously given by others to this question. None of them match the possible answers or appear to be just guesses. Please provide supporting work for answer.
Sales
$ 259,200
Variable expenses
176,400
Contribution margin
82,800
Fixed expenses
59,100
Net operating income
$ 23,700
Explanation / Answer
63%
new contribution margin = 82800*1.18
Net operating income = 82800*1.18-59100 = 38604
icrease in sale = (38604-23700)/23700 =63%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.