The Falkirk Wheel is used to raise (and lower) barges between two canals separat
ID: 1379708 • Letter: T
Question
The Falkirk Wheel is used to raise (and lower) barges between two canals separated in height by 24 m. There are two diametrically-opposed gondolas within each of which the depth of water is 2.5m, regardless of whether or not the gondola contains a boat. The surface area of each gondola (i.e. the exposed water surface area) is 200m^2. Ignoring frictional losses, how much energy is required to raise a barge of mass 5 tonnes (i.e. 5000 kg) from the lower to the upper canal, when the other gondola is empty.
Explanation / Answer
exposed water surface area = 200 m2
depth of water = 2.5 m
so Volume of water = area x depth = 200 x 2.5 = 500 m3
density of water = 1000 kg/m3
so mass of water = density x volume = 1000 x 500 = 5 x 105 kg
total mass = M = 500000 + 5000 = 505000 kg
height raised = h = 24 m
potential energy = Mgh = (505 x 103 ) (9.8) (24 )= 1.18 x 108 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.