Given: June | transaction| # of units| per unit| total 1: inventory 500 $ 30 $15
ID: 2379181 • Letter: G
Question
Given:
June | transaction| # of units| per unit| total
1: inventory 500 $ 30 $15,000
10: purchase 1,500 $34 $51,000
28: sale 750 $50 $37,500
30 sale 250 $52 $13,000
July
5: sale 100 $55 $5,500
10: purchase 3,600 $35 $126,000
16: sale 1,800 $56 $100,800
28: sale 1,700 $60 $102,000
Aug
5: purchase 3,000 $35.80 $107,400
14: sale 2,000 $60 $120,000
25: purchase 500 $36 $18,000
30: sale 1,750 $60 $105,000
Explanation / Answer
1) ENDING INVENTORY
500*30 = 15000
250*34 = 8500
TOTAL = $23500
2) PURCHASES = $302400
3) COST OF SALES = $293900
4) SALES = $483800
5) PROFIT = 483800-293900 = $189900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.