a company allocates $7.50 overhead to each unit produced. the company uses a Pla
ID: 2379107 • Letter: A
Question
a company allocates $7.50 overhead to each unit produced. the company uses a Plantwide overhead rate with direct labor hours as the allocation base. given the amounts below, how many direct labor hours does the company expect in department 2??
department 1 : manufacturing overhead costs $74,358
direct labor hours 6,610 DLH and machine hours 700 MH
department 2 : manufacturing overhead costs $49,572
direct labor hours ?? DLH and machine hours 800 MH
A. 9,914 DLH B. 6,612 DLH C. 3,109 DLH D. 7,454 DLH E. 16,254 DLH
Explanation / Answer
Total Overheads = 74358 + 49572 = 123930
Total Direct Labor Hours = 123930/7.5 = 16524
Direct Labor Hours for Department 2 = 16524 - 6610 = 9914
Answer is 9914 DLH
So Option A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.