C.J.\'s Cookie Company produces chocolate chip cookies. Raw materials inventory
ID: 2379052 • Letter: C
Question
C.J.'s Cookie Company produces chocolate chip cookies. Raw materials inventory includes a mix consisting of flour, sugar and chocolate chips at a standard cost of $5.00 per pound. C.J. Uses 1/20 of a pound of raw materials per cookie. C.J's anticipates quarterly sales for the first 3 quarters of 2012 as follows:
Budgeted Sales, 1st quarter 2012.........300,000 cookies
Budgeted Sales, 2nd quarter 2012........400,000 cookies
Budgeted sales, 3rd quarter 2012.........250,000 cookies
*materials needed for quarter 3 ...........16,250 lbs
Beginning finished goods inventory is 90,000 cookies. Beginning raw materials inventory is 6,000 pounds. Target raw materials is 40% of next quarter's materials needs. Target finished goods inventory is 30% of next quarter's sales.
Required:
Prepare a production budget and a direct materials budget of C.J's Cookie Company for the first 2 quarters of 2012.
Explanation / Answer
For quarter1
Finished goods required= 300000-Inventory+ 30%(finshed goods of 2nd quarter)
=330000
Materials required for finished product quarter1=16500 lbs
total material required to = 16500+(40% of (400,000/20))
=24500
Budget=%5*24500=%122500
For quarter2
Finished goods required= 400000-Inventory+ 30%(finshed goods of 3rd quarter)
=400000-120000+75000=355000
Materials required for finished product quarter1=17750 lbs
total material required to = 17750+(40% of 16500)
=24350
Budget=$5*24350=$121750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.