Determine the present value of the following cash flows discounted at an annual
ID: 2378385 • Letter: D
Question
Determine the present value of the following cash flows discounted at an annual rate of 10%:
(a) $96,000 to be received five years from today (the present value of $1 at a 10% compound interest rate for five years is 0.621): $___________
(b) $37,000 to be received annually for five years (the present value of $1 at 10% received annually for five years is 3.791): $___________
(c) $58,000 to be received annually for six years, with an additional $16,000 salvage value to be received at the end of the sixth year (the present value of $1 at 10% received annually for six years is 4.355, and the present value of $1 due six years hence at 10% is 0.564): $___________
Explanation / Answer
a. present value=96000*0.621=59616
b. Present value=37000*3.791=140267
c. present value=58000*4.355+16000*0.564=252590+9024=261614
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.