Delta Inc. is considering the purchase of a new machine which is expected to inc
ID: 2376867 • Letter: D
Question
Delta Inc. is considering the purchase of a new machine which is expected to increase sales by $10,000 in addition to increasing non-depreciation expenses by $3,000 annually. Due to the sales increase, Delta expects its working capital to increase $1,000 during the life of the project. Delta will depreciate the machine using the straight-line method over theproject's five year life to a salvage value of zero. The machine's purchase price is $20,000. The firm has a marginal tax rate of 34 percent, and its required rate of return is 12 percent. The machine's IRR is: less than 0.greater than 12 percent.
less than 12 percent.
equal to 12 percent.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Annual Cash Inflows = (10000 - 3000-20000/5)*(1-.34) = 1980 + 20000/5 = 5980
Initial Cash Outlow = -20000-1000
Final Year Cash Inflow = 5980 + 1000 = 6980 (Because of Recovery of Working Capital)
To calculate IRR, you need to put the value of NPV as 0 and use trial and error method with the use of following equation
NPV = 0 = -21000 + 5980/(1+r)^1 + 5980/(1+r)^2 + 5980/(1+r)^3 + 5980/(1+r)^4 + 5980/(1+r)^5,
Solving for r, we get IRR as 14.10%
Therefore, Machine's IRR is greater than 12%
Answer is greater than 12%.
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.