Delta H degree is -1204 kJ at 25 degree C for the reaction 2 Mg(s) + O_2(g) righ
ID: 1055637 • Letter: D
Question
Delta H degree is -1204 kJ at 25 degree C for the reaction 2 Mg(s) + O_2(g) rightarrow 2 MgO(s) (a) Find the amount of heat transferred when 16.5 g of Mg reacts at 25 degree C and 1 atm. (b) does this heat flow to the surroundings or into the system? Delta H_f degree for H_2O(l) is the enthalpy change for a certain chemical reaction. Write this reaction. You must include s, l, g for the substances. What is the main caUse of the current increase in the amount of carbon dioxide in the earth's atmosphere? The rotational energy levels of a certain molecule are given by the formulaExplanation / Answer
24)
a)
since delta H is negaitive, reaction is exothermic and heat flows to the surrounding
when 2 mol of Mg reacts, heat transferred = 1204 KJ
2 mol of Mg = 2*24.3 g = 48.6 g
when 48.6 g of Mg reacts, heat transferred = 1204 KJ
when 16.5 g Mg reacts, heat transferred = 1204*16.5/48.6
=408.8 KJ
Answer: 408.8 KJ
b)
heat flow to the surrounding
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.