Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bradley Company%u2019s required rate of return is 14%. The company has an opport

ID: 2376033 • Letter: B

Question

Bradley Company%u2019s required rate of return is 14%. The company has an opportunity to be the exclusive distributor of a popular consumer item. No new equipment would be needed, but the company would have to use one-fourth of the space in a warehouse it owns. The warehouse cost $200,000 new and is currently half-empty. There are no other plans to use the empty space. In addition, the company would have to invest $100,000 in working capital to carry inventories and accounts receivable for the new product line. The company would have the distributorship for only 5 years. The distributorship would generate a $17,000 annual net cash inflow. (Ignore income taxes)

Compute the net present value of the project at 14% by inputting the variables that are entered into your calculator / Excel. (If a variable is not used in the calculation, input a zero (0) Round answers to the nearest dollar and use a minus sign for negative numbers.

Bradley Company%u2019s required rate of return is 14%. The company has an opportunity to be the exclusive distributor of a popular consumer item. No new equipment would be needed, but the company would have to use one-fourth of the space in a warehouse it owns. The warehouse cost $200,000 new and is currently half-empty. There are no other plans to use the empty space. In addition, the company would have to invest $100,000 in working capital to carry inventories and accounts receivable for the new product line. The company would have the distributorship for only 5 years. The distributorship would generate a $17,000 annual net cash inflow. (Ignore income taxes)

Explanation / Answer

Hi,


Please find the answer as follows:


Interest Rate = 14%


Nper = 5 Years


PMT = 17000


PV = -100000


FV = 0


NPV = -100000 + 17000/(1+.14)^1 + 17000/(1+.14)^2 + 17000/(1+.14)^3 + 17000/(1+.14)^4 + 17000/(1+.14)^5 = -41637


No, the project should not be accepted.


Thanks.


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote