Bracken Corporation is a small wholesaler of gourmet food products. Data regardi
ID: 2450845 • Letter: B
Question
Bracken Corporation is a small wholesaler of gourmet food products. Data regarding the store's operations follow:
Sales are budgeted at $400,000 for November, $420,000 for December, and $420,000 for January.
Collections are expected to be 80% in the month of sale, 18% in the month following the sale, and 2% uncollectible.
The company would like to maintain ending merchandise inventories equal to 65% of the next month's cost of goods sold. Payment for merchandise is made in the month following the purchase.
$1,511,000
$1,511,000
The difference between cash receipts and cash disbursements in December would be:
$36,425
$136,850
$16,000
$75,850
Bracken Corporation is a small wholesaler of gourmet food products. Data regarding the store's operations follow:
Explanation / Answer
correct option is "D" - 75850
**Cash Receipt : (november sale * .18 )+(December sales *.80)
= (400000 *.18 )+(420000 *.80)
= 72000 + 336000
= 408000
Cash Disbursement :Payment for november purchase+ cash expenses
309750 + 22400
= 332150
Difference = 408000 - 332150 = 75850
**purchase for november =COGS +ending -beginning
= (400000 *.75 ) + (420000*.75 *.65 ) - 195000
= 309750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.