5. Transaction analysis and statement preparation . The transactions that follow
ID: 2374893 • Letter: 5
Question
5. Transaction analysis and statement preparation. The transactions that follow
relate to Burton Enterprises for March 20X1, the company%u2019s first month of activity.
3/1: Joanne Burton, the owner invested $20,000 into the business for $20,000 of Common Stock.
3/4: Performed $2,400 of services on account.
3/7: Acquired a small parcel of land by paying $6,000 cash.
3/12: Received $700 from a client, who was billed previously on March 4.
3/15: Paid $800 to the Journal Herald for advertising expense.
3/18: Acquired $9,000 of equipment from Park Central Outfitters by paying
$7,000 down and agreeing to remit the balance owed within the next
2 weeks, (Accounts Payable).
3/22: Received $300 cash from clients for services.
3/24: Paid $1,500 on account to Park Central Outfitters in partial settlement
of the balance due from the transaction on March 18.
3/28: Rented a car from United Car Rental for use on March 28. Total charges
amounted to $75, with United billing Burton for the amount due.
3/31: Paid $900 for March wages.
3/31: Processed a $600 cash withdrawal (dividend) from the business for Joanne Burton.
Instructions
a. Determine the impact of each of the preceding transactions on Burton%u2019s assets,
liabilities, and owner%u2019s equity. See exhibit 1.5. Use the following format:
Assets = Liabilities + Owner%u2019s Equity
Cash, Accounts Receivable, Land, Equipment Accounts Payable (+)Common Stock (+) Revenues
(-) Dividends (-) Expenses
a. Record each transaction on a separate line. Calculate balances only after the last transaction has been recorded.
b. Prepare an income statement, a statement of retained earnings, and a balance sheet (See Exhibit 1.2, 1.3 and 1.4).
Explanation / Answer
Assets=liabilities + owner's equity
20,000(cash) =0+20,000 (common stock)
20,000(cash) + 2400(a.c recvble) =0+20,000 (common stock)+2400(rev)
14,000(cash)+6,000(land)+2400(a.c recvble)=0+20,000 (common stock)+2400(rev)
14,700+6000+1700=0+20,000 (common stock)+2400(rev)
13,900(cash)+6000(land)+1700(.c. rcvble)=20,000 (common stock)+2400(rev)-800(exp)
6900(cash)+6,000(land)+1700(a.c recvbl)+9,000(equip)=2,000(a.cpayble)+ 20000+2400(rev)-800(exp)
7200(cash+)6,000(land)+1700(a.c recvbl)+9,000(equip)=2,000(a.c payble)+20000+2700-800(exp)
5700(cash+)6,000(land)+1700(a.c recvbl)+9,000(equip)=0(a.c payble)+20000
3200(rev)-800(exp)
5700(cash+)6,000(land)+1700(a.c recvbl)+9,000(equip)=75(a.c payble)+20000+3200-875(exp)
4800(cash+)6,000(land)+1700(a.c recvbl)+9,000(equip)=75(a.c payble)+20000+3200-1775(exp)
4200(cash+)6,000(land)+1700(a.c recvbl)+9,000(equip)=75(a.c payble)+20000+3200-1775(exp)-600(dividend)
conclusion:
20,900=20,900
(hence assets=liab+ common stock)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.