Next year\'s sales forecast shows that 20,000 units of Product A and 22,000 unit
ID: 2374803 • Letter: N
Question
Next year's sales forecast shows that 20,000 units of Product A and 22,000 units of Product B are going to be sold for prices of $9 and $11, respectively. The desired ending inventory of Product A is 22% higher than its beginning inventory of 2,000 units. The beginning inventory of Product B is 2,750 units. The desired ending inventory of B is 3,250 units. Budgeted purchases of Product A for the year would be:
Next year's sales forecast shows that 20,000 units of Product A and 22,000 units of Product B are going to be sold for prices of $9 and $11, respectively. The desired ending inventory of Product A is 22% higher than its beginning inventory of 2,000 units. The beginning inventory of Product B is 2,750 units. The desired ending inventory of B is 3,250 units. Budgeted purchases of Product A for the year would be:
Explanation / Answer
a) 20440 units
op stock + pur - closing stock = sales
op stock = 2000
cl stck = 2000*122% = 2440
sales = 20000
pur = 20000+2440-2000
=20440 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.