The following balance sheet information was provided by Paino Company: Assets 20
ID: 2374703 • Letter: T
Question
The following balance sheet information was provided by Paino Company:
Assets 2012 2011
Cash $2,000 $1,500
A/R $13,000 $11,000
Inventory $20,000 $21,000
a. Assuming net credit sales totaled $145,000, what is the company's accounts receivable turnover for 2012?
b. Assuming net credit sales totaled $145,000, what was the company's average number of days to collect receivables in 2012?
c. Assuming cost of goods sold is $110,000, what is the company's inventory turnover in 2012?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part A:
Accounts Receivable Turnover Ratio = Net Credit Sales/Average Accounts Receivable
Accounts Receivable Turnover Ratio= 145000/(13000 + 11000)/2 = 12.08 times
Part B:
Average Number of Days = 365/Accounts Receivable Turnover Ratio = 365/12.08 = 30.21 Days
Part C:
Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold/Average Inventory = 110000/(20000 + 21000)/2 = 5.365 or 5.37 times
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.