Tranter, Inc., is considering a project that would have a seven-year life and wo
ID: 2373046 • Letter: T
Question
Tranter, Inc., is considering a project that would have a seven-year life and would require a $1,260,000 investment in equipment. At the end of seven years, the project would terminate and the equipment would have no salvage value. The project would provide net operating income each year as follows: (Ignore income taxes.)
All of the above items, except for depreciation, represent cash flows. The company's required rate of return is 11%.
Compute the project's net present value. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round discount factor(s) to 3 decimal places, intermediate and final answers to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response.)
Compute the project's internal rate of return. (Round discount factor(s) to 3 decimal places and final answer to the closest interest rate. Omit the "%" sign in your response.)
Sales $ 2,000,000 Variable expenses 1,350,000 Contribution margin 650,000 Fixed expenses: Fixed out-of-pocket cash expenses $ 300,000 Depreciation 130,000 430,000 Net operating income $ 220,000Explanation / Answer
a. Net present value = -1260000+(depriciation+operating income*(1-t))*PVIFA(11%,7) = -1260000+(130000+220000)*4.712=389200
b. To calculate IRR
1260000 = (130000+220000)*PVIFA(r,7)
PVIFA(r,7)= 3.600
From PVIFA table we get the PVIFA figure = 3.600 at the rate of 20% at 7year
Therefore IRR=20%
c. payback period = -1260000/(130000+220000) =3.6 years
d. rate of return = ( 389200/1260000) = 30.88%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.