Transportation Economics Duwan runs a small convenient store. He has hired a per
ID: 1110499 • Letter: T
Question
Transportation Economics Duwan runs a small convenient store. He has hired a person for $8 per hour, 8 hours per day, 7 days a week. He works in the store himself for 3 hours per day The utility cost $900 per month, the cost of buying and transporting the goods to his store is $2900 per month. The rent rate of the place is $2500 per month He also works at another place for 4 hours a day for S18 per hour. The minimum wage is SIO per hour a. What is his total monthly expenditure? b. What is his monthly opportunityExplanation / Answer
Labor wage per month = hourly wage × hours per day × days in a week× no of weeks in a day = 8*8*7*4 =$1792 per month.
Utility cost =$900
Transportation cost $2900
Rent = $2500
Therefore total monthly expenditure= $ 8092.
He works for 4 hrs each
Day therefore 4×7×4 = 112 hrs where as wages earned is 18*112= $ 2016 in month.
Hence opportunity cost if he has worked for 8 hours a day 8*7*4=224 hours per month
Earning =18*224= $4072
Opportunity cost equals earning--cost...
4072-607
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.