The Dickinson Company reported net income of $155,000 for the current year. Depr
ID: 2372665 • Letter: T
Question
The Dickinson Company reported net income of $155,000 for the current year. Depreciation recorded on buildings and equipment amounted to $65,000 for the year. Balances of the current asset and current liability accounts at the beginning and end of the year are as follows:
End of Year Beginning of Year
Cash $20,000 $15,000
Accounts Receivable 19,000 32,000
Inventories 50,000 65,000
Accounts Payable 12,000 18,000
Instuctions
Prepare the cash flows from the operating activities section of the statement of cash flows using the indirect method.
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Net Income = 155000
+ Depreciation = 65000
+ Decrease in Accounts Receivables = 13000
+ Decrease in Inventories = 15000
- Decrease in Accounts Payables = 6000
Net Cash Flow from Operating Activities = 155000 + 65000 + 13000 + 15000 - 6000 = 242000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.