The Department of Transportion (DOT) is attempting to determine the proportion o
ID: 3337890 • Letter: T
Question
The Department of Transportion (DOT) is attempting to determine the proportion of drivers who require all passengers in the car to wear their seatbelt before putting the vehicle in drive. A survey of 69 drivers is performed and 41 people say they will not drive until all passengers in the vehicle are buckled up. To report their finding they want to create a 95% confidence interval. What would be the margin error for this confidence interval?
options:
1)
2)
3)
4)
5)
1)
0.01392)
0.09693)
0.11594)
0.05915)
0.0068Explanation / Answer
here estimated proportion p=41/69=0.594
std error =(p(1-p)/n)1/2 =0.059
for 95% CI ; z=1.96
hence margin of error =z*std error =0.1159
hence option (3) is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.