Opulence Corporation operates several large cruise ships. One of these ships, th
ID: 2371989 • Letter: O
Question
Opulence Corporation operates several large cruise ships. One of these ships, the Bellwether, can hold up to 2,400 passengers and cost $480 million to build. Assume the following additional information:
a. Â Determine the annual net cash flow from operating the cruise ship.
b. Â Determine the net present value of this investment, assuming a 10% minimum rate of return. Use the present value tables provided above. If required, round to the nearest whole dollar.
When you answer, can you please show me how you get to Present value of annual net cash flows & Total present value?
Present Value of $1 at Compound Interest Year 6% 10% 12% 15% 20% 1 0.943 0.909 0.893 0.870 0.833 2 0.890 0.826 0.797 0.756 0.694 3 0.840 0.751 0.712 0.658 0.579 4 0.792 0.683 0.636 0.572 0.482 5 0.747 0.621 0.567 0.497 0.402 6 0.705 0.564 0.507 0.432 0.335 7 0.665 0.513 0.452 0.376 0.279 8 0.627 0.467 0.404 0.327 0.233 9 0.592 0.424 0.361 0.284 0.194 10 0.558 0.386 0.322 0.247 0.162Explanation / Answer
a)
revenues = 2400 * 300 *400 =288000000
variableexpense = 2400 * 300*80 = 57600000
fixed expense = 59300000
annual net cash flow = 171100000
b)
present value of annual net cash flows= (171100000) * ((1-(1/(1+0.1))^10)/0.1) = 1051335432
present value of residul value = 80000000 * (1/(1+0.1)^10) = 30843463.15
totalpresent value = 1082178895
initial investment = 480000000
net present value = 602178895.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.