Sales revenue (75% on credit) $ 360,000 Expenses (26% on credit) 66,000 Accounts
ID: 2371717 • Letter: S
Question
Sales revenue (75% on credit) $ 360,000 Expenses (26% on credit) 66,000 Accounts receivable, net at December 31, 2010 (a decreaseof $7,000 during 2010) 11,000 Total assets 260,000 Stockholders' equity 150,000 What was the average number of days to collect receivables during 2010? (Do not round your intermediate calculations. Use 365 days a year.) 35.95. 19.60. 11.15. 14.70.
35.95. 19.60. 11.15. 14.70.
Sales revenue (75% on credit) $ 360,000 Expenses (26% on credit) 66,000 Accounts receivable, net at December 31, 2010 (a decrease
of $7,000 during 2010) 11,000 Total assets 260,000 Stockholders' equity 150,000
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Average Collection Period = 365/Accounts Receivables Turnover Ratio
Accounts Receivables Turnover Ratio = Credit Sales/(Average Accounts Recievables)
Credit Sales = 360000*.75 = 270000
Average Accounts Receivables = (11000 + 18000)/2 = 14500
Accounts Receivables Turnover Ratio = 270000/14500 = 18.62
Average Collection Period = 365/18.62 = 19.60
Option B (19.60) is correct.
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.