Lillington Products Inc. is considering the purchase of a machine that costs $25
ID: 2370755 • Letter: L
Question
Lillington Products Inc. is considering the purchase of a machine that costs $250,000. The machine is expected to generate cash inflows of $85,000 each year for four years. The machine would be depreciated using the straight-line method over a four-year life and have no residual value.
The company considers the impact of income taxes in all of its capital investment decisions.
The company has a 40% income tax rate and desires a return of 12% on its capital investments.
Taking into account income taxes, what is the project
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Depreciation Per Year = 250000/4 = 62500
After Tax Annual Cash Inflows = 85000 - 62500 = 22500*(1-.40) + 62500 = 76000
NPV = - 250000 + 76000/(1+.12)^1 + 76000/(1+.12)^2 + 76000/(1+.12)^3 + 76000/(1+.12)^4 = -19161
Answer is -19161,
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.