Product Pricing using the Cost-Plus Approach Concepts; Differential Analysis for
ID: 2370545 • Letter: P
Question
Product Pricing using the Cost-Plus Approach Concepts; Differential Analysis for Accepting Additional Business
Display Labs Inc. is currently considering establishing a selling price for flat panel displays. The president of Display Labs has decided to use the cost-plus approach to product pricing and has indicated that the displays must earn a 20% rate of return on invested assets.
Required:
Note: Round all markup percentages to two decimal places.
1. Determine the amount of desired profit from the production and sale of flat panel displays.
$
2. Assuming that the product cost concept is used, determine the following:
a. Cost amount per unit $ b. Markup Percentage % c. Selling price $Explanation / Answer
Hi,
Please ignore my previous post. There was a problem with second part. Corrected answers are as follows:
Part 1:
Amount of desired profit = .20 * 1800000 = 360000
Part 2:
Product Cost Amount Per Unit = 90 + 20 + 40 = 150 + 360000/9000 = 190 per unit.
Markup % = (360000 + 180000 + 35*9000)/(190*9000)*100 = 50%.
Selling Price = 150*(1+.50) = 225 per unit.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.