Robert Company\'s power plant provides electricity to two producing departments.
ID: 2369359 • Letter: R
Question
Robert Company's power plant provides electricity to two producing departments. The annual budget for the power plant shows the following:
Budgeted fixed costs $500,000
Budgeted variable costs per kilowatt hour $1
Actual annual costs incurred by the power plant were:
Actual fixed costs $215,000
Actual variable costs $350,000
Additional annual data follows:
Producing Department 1-Capacity available =250,000 kilowatt hours
Producing Department 1-Capacity used = 270,000 kilowatt hours
Producing Department 2-Capacity available =150,000 kilowatt hours
Producing Department 2-Capacity used = 165,000 kilowatt hour
Required:
A) Compute the amount of fixed costs allocated to each producing department.
B) Compute the amount of variable costs allocated to each producing department.
Explanation / Answer
fixed costs = sales +loss - variable cost
= 270,000*$1+20,000*$1-250,000*1=$40,000(Department 1)
= 165,000+15000-150000=30000(Department 2)
variable costs = (Total units produced*cost per unit)-Total fixed costs
= 270,000*1-250,000=20,000(Department 1)
= 165,000*1-150,000=15,000(Department 2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.