Robert Company\'s power plant provides electricity to two producing departments.
ID: 2369355 • Letter: R
Question
Robert Company's power plant provides electricity to two producing departments. The annual budget for
the power plant shows the following:
Budgeted fixed costs $500,000
Budgeted variable costs per kilowatt hour $1
Actual annual costs incurred by the power plant were:
Actual fixed costs $215,000
Actual variable costs $350,000
Additional annual data follows:
Producing Department 1 Producing Department 2
Capacity available- (Department 1 = 250,000 kilowatt hours) (Department 2= 150,000 kilowatt hours)
Capacity used- (Department 1 = 270,000 kilowatt hours) (Department 2 = 165,000 kilowatt hours)
Required:
A) Compute the amount of fixed costs allocated to each producing department.
B) Compute the amount of variable costs allocated to each producing department.
Explanation / Answer
ok,then this is what i make out of it
FC=500000+215000=715000
TVC=350000+270000*1+165000*1=785000
please rate my answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.