Nova Company\'s total overhead cost at various levels of activity are presented
ID: 2369150 • Letter: N
Question
Nova Company's total overhead cost at various levels of activity are presented below:Month Machine Hours Overhead Cost
April 45,000 $ 167,500
May 36,000 $ 145,180
June 54,000 $ 189,820
July 63,000 $ 212,140
Assume that the total overhead cost above consists of utilities, supervisory salaries, and maintenance. The breakdown of these costs at the 36,000 machine-hour level of activity is:
Utilities (variable) $ 46,800
Supervisory salaries (fixed) 43,000
Maintenance (mixed) 55,380
Total overhead cost $ 145,180
Nova Company's management wants to break down the maintenance cost into its variable and fixed cost elements.
Requirement 1:
Estimate how much of the $212,140 of overhead cost in July was maintenance cost.
Requirement 2:
Using the high-low method, estimate a cost formula for maintenance.
Requirement 3:
Express the company's total overhead cost in the linear equation form Y = a +bX.
Requirement 4:
What total overhead cost would you expect to be incurred at an operating activity level of 39,600 machine-hours?
Explanation / Answer
Requirement 1:
Estimate how much of the $212,140 of overhead cost in July was maintenance cost.
Maintenance costs/total costs = 55,380/145,180 = 38.146% at 36,000
Estimated for July: 212,140*38.146% = 80923
Answer: $80,923
Requirement 2:
Using the high-low method, estimate a cost formula for maintenance.
Slope coefficient: (80923 – 55,380)/(63,000-36,000) = 25,543/27,000 = 0.946
Subsitute either high or low values. Using low, it would be:
Y – 55,380 = 0.946*(x – 36,000)
Y = 0.946x – 34056+ 55,380
Answrer: Y = 0.946x + 21,324
Requirement 3:
Express the company's total overhead cost in the linear equation form Y = a +bX.
Slope coefficient = (212,140 – 145,180)/(63,000 – 36,000) = 66,960/27,000 = 2.48
Choose either high values or low values. Choosing low will give you:
Y – 145,180 = 2.48 (x – 36,000)
Y = 2.48X – 89,280 + 145,180
Answer: Y = 2.48X + 55,900
Requirement 4:
What total overhead cost would you expect to be incurred at an operating activity level of 39,600 machine-hours?
2.48*39,600 + 55,900 = 154,108
Answer: 154,108
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.