Notice that the concentrations and volumes of reactants and products have been a
ID: 1027033 • Letter: N
Question
Notice that the concentrations and volumes of reactants and products have been adjusted in this experiment so that they can cancel properly when applying Hess’ Law:
Reaction A. NaOH(s) NaOH (100 mL, 0.5 M)(aq)
Reaction B. NaOH(s)+ HCl (100 mL, 0.5 M)(aq)NaCl(100 mL, 0.5 M(aq)+ H2O(l)
Reaction C. NaOH(100 mL, 0.5 M)(aq)+ HCl(100 mL, 0.5 M)(aq)NaCl (100 mL, 0.5 M)(aq)+ H2O(l)
a. For Rxn A prove that the final concentration of NaOH is 0.50 M when 2.0 g NaOH solid is dissolved in 100 mL water.
b. For Rxn B, show that when 2.0 g NaOH solid is reacted with 100 mL 0.50 M HCl the product solution is 100 mL 0.50 M NaCl.
c. For Rxn C, first show that the initial concentrations of NaOH and HCl (before reaction) are both 0.50 M, when 50 mL of 1.0 M NaOH is mixed 50 mL 1.0 M HCl. Then show that the concentration f NaCl is 0.50 M after reaction is complete. Why is the final volume of NaCl solution 100 mL?
Explanation / Answer
solution a.
For reaction A NaOH(s) -------->NaOH(aq)
We are adding 2 gm NaoH Into 100 ml Water. Molecular weight of NaOH=40
So number of moles of NaOH =2/40=0.05
And We know that Molarity=number of moles of Solute/Volume of Solution In L.
=0.05/0.1=0.5M
Solution b).
For reaction A NaOH(s) + HCl(aq)(100ml,0.5M) -------->NaCl(aq) + H2O(l)
2gm.
Number of moles=2/40
t=0 0.05mole 0.5×0.1=0.05mole
t=t 0 0 0.05mole
So Molarity of NaCl(aq) =0.05/0.1=0.5M
Solution c).
For reaction A NaOH(aq) + HCl(aq)(100ml,0.5M) -------->NaCl(aq) + H2O(l)
Before reaction moles of NaOH(aq) =0.05 and volume=0.1L
So concentration=0.05/0.1=0.5M
Similarily Before reaction moles of HCl(aq) =0.05 and volume=0.1L
So concentration=0.05/0.1=0.5M
Now 50 ml ,1M NaOH is added to 50ml 1M HCl Total number of mole of HCl=50mmole
So Mole of NaCl(aq.)=50mmole
so Concentration=50/100=0.5M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.