Determining charges for private pay residents. Shady Grove Nursing Home has 220
ID: 2368484 • Letter: D
Question
Determining charges for private pay residents. Shady Grove Nursing Home has 220 private pay residents. The administrator is concerned about balancing the ratio of its private pay to non-private pay patients. Non-private pay sources reimburse an average of $125 per day whereas private pay residents pay on average 90 percent of full daily charges. The administrator estimates that variable cost per resident per day is $45 for supplies, food, and contracted services, and annual fixed costs are $6,000,000.Explanation / Answer
a)daily contribution margin of each non-private pay resident = (125-45)/125 =64.00% b)no of total patients = x 75%*x = 220 x= 293.33 non private patients = 25%*293.33 =73.3325 73.3325*(125-45)*365 + 220*(P-45)*365 =6,000,000 P = $93 Shady Rest charge the private pay patients to break even =$93 c) no of total patients = x 50%*x = 220 x= 440 non private patients = 50%*440 = 220 220*(125-45)*365 + 220*(P-45)*365 =6,000,000 P = $39.72 Shady Rest charge the private pay patients to break even =$39.72 d) 73.3325*(125-45)*365 + 220*(P-45)*365 =6,000,000 +80,000 P=$94. administrator must raise the per day charge for the private insured residents = $1
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.