Malibu Corporation has monthly fixed costs of $66,000. It sells two products for
ID: 2366155 • Letter: M
Question
Malibu Corporation has monthly fixed costs of $66,000. It sells two products for which it has provided the following information: Sales Price Contribution Margin Product 1 $ 10 $ 6 Product 2 $ 10 $ 3 a. What total monthly sales revenue is required to break even if the relative sales mix is 40 percent for Product 1 and 60 percent for Product 2? (Round your answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response) Sales revenue $ b. What total monthly sales revenue is required to earn a monthly operating income of $12,000 if the relative sales mix is 25 percent for Product 1 and 75 percent for Product 2? (Round your answer to the nearest dollar amount. Omit the "$" sign in your response) Sales revenue $ Thanks!Explanation / Answer
a. breakeven point = 66000/(40%*6 + 60%*3) =15714.2857142857 total monthly sales revenue to breakeven = 40%*15714.2857142857*10 + 60%*15714.2857142857*10 =$157143 b. breakeven point = (66000+12000)/(25%*6 + 75%*3)=20800 sales revenue = 20800*10 = $208,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.