Figg Inc. has fixed costs of $420,000. The unit selling price, variable cost per
ID: 2360770 • Letter: F
Question
Figg Inc. has fixed costs of $420,000. The unit selling price, variable cost per unit, and contribution margin per unit for the company's two products are provided below. The sales mix for products L and M is 60% and 40%, respectively. Determine the break-even point in units of L and M. Product L: units Product M:Explanation / Answer
Let total number of units = x =>Units of L = 0.6*x and Unis of M = 0.4*x Cost = 420000+(0.6*20*x)+(0.4*18*x) = Revenue = 0.6*80*x+0.4*62*x =>420000 = (0.6*60)+(0.4*44) * x =>x = 7835.821 units of L = 4701.493 units of M = 3134.328
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.