Fifty percent of the customers who go to Sears Auto Center for tires buy four ti
ID: 3367888 • Letter: F
Question
Fifty percent of the customers who go to Sears Auto Center for tires buy four tires and 30% buy two tires. Moreover, 17% buy fewer than two tires, with 5% buying none.
What is the probability that a customer buys three tires? (Round your answer to 2 decimal places.)
Construct a cumulative probability distribution for the number of tires bought. (Round your answer to 2 decimal places.)
Fifty percent of the customers who go to Sears Auto Center for tires buy four tires and 30% buy two tires. Moreover, 17% buy fewer than two tires, with 5% buying none.
Explanation / Answer
Ans:
a)
x=0,1,2,3,4
Given that
P(x=0)=0.05,P(x=2)=0.3,P(x=4)=0.5
P(x<2)=0.17
P(x=0)+P(x=1)=0.17
0.05+P(x=1)=0.17
P(x=1)=0.17-0.05=0.12
Now,As all probabilities sum upto 1,so
P(x=3)=1-(0.05+0.12+0.3+0.5)=0.03
b)
x p(x) 0 0.05 1 0.12 2 0.3 3 0.03 4 0.5Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.