One of the advantages of borrowing is that interest is deductible for income tax
ID: 2359959 • Letter: O
Question
One of the advantages of borrowing is that interest is deductible for income tax purposes. a. If a company pays 8 percent interest to borrow $500,000, but is in an income tax bracket that requires it to pay 40 percent income tax, what is the actual net-of-tax interest cost that the company incurs? (Omit the "$" sign in your response.) Actual net-of-tax interest cost $ b. What is the effective interest rate that is paid by the company? (Round your answer to 1 decimal place. Omit the "%" sign in your response.) Effective interest rateExplanation / Answer
Gross interest paid = 8% * 500,000 = $40,000 tax savings = 40% * 40,000 = $16,000 net-of-tax interest cost = gross interest - tax savings = 40,000 - 16,000 = $24,000 Effective interest rate = actual rate * (1 - tax rate) = 8% * (1 - .4) = 4.8% Another way to calculate effective interest rate = net-of-tax cost / amount borrowed = 24,000 / 500,000 = 4.8%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.