Exercise 18-15 Ogilvie Company reports the following operating results for the m
ID: 2353815 • Letter: E
Question
Exercise 18-15Ogilvie Company reports the following operating results for the month of August: Sales $355,600 (units 5,080); variable costs $221,000; and fixed costs $96,430. Management is considering the following independent courses of action to increase net income.
Increase selling price by 10% with no change in total variable costs or units sold.
Reduce variable costs to 53% of sales.
Compute the net income to be earned under each alternative. (Round intermediate calculations to 2 decimal places e.g. 2.25 and final answer to o decimal places, e.g. 12,125.)
1. Net Income $ ______________
2. Net Income $ ______________
Which course of action will produce the highest net income? Alternative 1Alternative 2
Explanation / Answer
1. Alternative 1: Original selling price = 355,600/5080 = $70 per unit Increased selling price = $70*1.1 = $77 $391,160 sales (5080*77) -221,000 variable costs -96,430 fixed costs = $73,730 Net income = $73,730 Alternative 2: $355,600 Sales -188468 variable costs -96,430 fixed costs = $70,702 2. Which course of action will produce the highest net income? Alternative 1Alternative 2 Alternative 1 will produce the highest net income
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.