Budgeted sales for the first quarter of the year for the Delta Company are as fo
ID: 2353529 • Letter: B
Question
Budgeted sales for the first quarter of the year for the Delta Company are as follows:Budgeted Sales
January $400,000
February 200,000
March 600,000
The Company normally collects 60% in the month of sale and 30% in the month following the sale. Ten percent of all sales are uncollectible and are written off in the following month.
The balance in accounts receivable at January 1 was $100,000, which represents 40% of December sales.
Prepare a schedule of cash collections for the first three months of the year.
Explanation / Answer
40 % of december sales =100,000 december sale = 100,00*(100/40) =$ 250,000 now for the month of january collection = 0.60*400,000 + 0.30 *250,000 = $315,000 uncollectible = 0.10*250,000 =$ 25,000 for february month collection = 0.60*200,00 +0.30*400,000 =$240,000 uncollectible = 0.10*400,000 =$40,000 for march month collection = 0.60*600,000 +0.30*200,000 = $420,000 uncollectible =0.10*200,000 =$20,000 month collection uncollectible january $315,000 $25,000 february $240,000 $40,000 march $420,000 $20,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.