Budgeted Gross Margin Eastport Company’s Operating budgets reveal the following
ID: 2427962 • Letter: B
Question
Budgeted Gross Margin Eastport Company’s Operating budgets reveal the following information: net sales, $400,000; beginning materials inventory, $23,000; materials purchased, $185,000; beginning work in process inventory, $64,700; beginning finished goods inventory, $21,600; direct labor costs, $34,000; overhead applied, $67,000; ending work in process inventory, $61,200; ending materials inventory, $20,000; and ending finished goods inventory, $18,000. Compute Eastport Company's budgeted gross margin.
Explanation / Answer
Raw material used in manufacturing
=Beg Raw material+ Raw material purchase- Ending Raw material
=$23,000+$185,000-$20,000
=$188,000
Cost of goods manufactured
= Beg wip + direct material used+ direct labor+ factory over head
- Ending WIP
=$64,700+$188,000+$34,000+$67,000-$61,200
=$292,500
Cost of goods sold
=Beg finished goods+ cost of goods manufactured- ending Finished goods
=$21,600+$292,500-$18,000
=$296,100
Gross profit=Net sales- Cost of goods sold
=$400,000-$296,100
=$103,900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.