Lone Star Sales & Service acquired a new machine that cost $42,000 in early 2008
ID: 2351002 • Letter: L
Question
Lone Star Sales & Service acquired a new machine that cost $42,000 in early 2008. The machine is expected to have a five-year useful life and is estimated to have a salvage value of $7,000 at the end of its life. (Round your final answers to the nearest dollar).
(a.) Using the straight-line depreciation method, calculate the depreciation expense to be recognized in the second year of the machine's life and calculate the accumulated depreciation after the third year of the machine's life.
(b.) Using the double declining balance depreciation method, calculate the depreciation expense for the first year of the machine's life and the net book value of the machine at this point in time.
Explanation / Answer
a.) Using the straight-line depreciation method, calculate the depreciation expense to be recognized in the second year of the machine's life and calculate the accumulated depreciation after the third year of the machine's life. (42,000 – 7,000)/5 = $7,000 per year. $7,000 is recognized in the second year of the machine’s life. 3*7,000 = $21,000 At the end of the third year, the accumulated depreciation = $21,000 (b.) Using the double declining balance depreciation method, calculate the depreciation expense for the first year of the machine's life and the net book value of the machine at this point in time. Straight line rate = 1/5 = 0.2. DDB rate is twice SL rate, 0.2*2 = 0.4. 42,000*.4 = 16,800 Depreciation expense for first year = 16,800 42,000 – 16,800 = 25,200 Net book value at this point = 25,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.