Custom Shoes Co. has gathered the following information concerning one model of
ID: 2347043 • Letter: C
Question
Custom Shoes Co. has gathered the following information concerning one model of shoe:Variable Manufacturing costs...........................$30,000
Variable selling and administrative costs.............$15,000
Fixed manufacturing costs.............................$120,000
Fixed selling and administrative costs................$90,000
Investment..............................................$1,275,000
ROI.................................................................30%
Planned production and sales.......................5,000 pairs
What is the total cost per pair of shoes?
a $30
b $51
c $72
d $126
Explanation / Answer
ROI = 30% Profit before interest and tax / Investment = 0.30 Profit before interest and tax / 1275000 = 0.3 Profit before interest and tax = 1275000 x 0.3 = $382500 Total cost per pair of shoes = (30000 + 15000 + 120000 + 90000)/5000 = $51 Hope this hels!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.