The Talbott Company has received an order for 100 widgets. On January 20 the sho
ID: 2346361 • Letter: T
Question
The Talbott Company has received an order for 100 widgets. On January 20 the shop supervisor requisitioned 100 units of part 503 at a cost of $5 per unit and 500 units part 456 at a cost of $3 per unit to begin work on the 100 widgets. On the same day 20 hours of direct labor at $20 per hour are used to work on the widgets. On January 21, 200 units of part 543 at $6 per unit are requisitioned and 10 hours of direct labor at $15 per hour are performed on the 100 units of widgets to complete the job. Overhead is allocated to the job based on $5 per direct labor hour.What is the total job cost?
a. $4000
b. $3,900
c. $3000
d. $2,900
What is the total cost for direct labor?
a. $600
b. $500
c. $550
d. $650
Explanation / Answer
b. 3900 Direct materials part 503: 100 x 5 = 500 part 456: 500 x 3 = 1500 part 543: 200 x 6 = 1200 500 + 1500 + 1200 = 3200 Direct labor: 20 hours x $20/hr = 400 10 hours x $15/hr = 150 400 + 150 = 550 overhead: 30 hours x 5 = 150 DM + DL + OH = 3200 + 550 + 150 = 3900 c. 550 Direct labor: 20 hours x $20/hr = 400 10 hours x $15/hr = 150 400 + 150 = 550
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.