Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Lansing Community College registrar\'s office is considering replacing some

ID: 2345774 • Letter: T

Question

The Lansing Community College registrar's office is considering replacing some Canon copiers with faster copiers purchased from Kodak.

The office's 5 Canon machines are expected to last 6 more years. They can each be sold immediately for $1,500; their resale value in 6 years will be zero. The total cost of the new Kodak equipment will be $113,000; the equipment will have a life of 6 years and a total disposal value at that time of $2,900.
The 5 Canon operators are paid $8.30 an hour each. They work a 40-hour week and 52 weeks a year. The machines break down periodically, resulting in annual repair costs of $1,020 for each machine. Supplies cost $960 a year for each Canon copier.
The Kodak system will require only 3 regular operators to do the same work. Kodak has offered the college a maintenance contract that covers all machine breakdowns; the cost of the contract is $1,200 per year. Total cost for all supplies will be $260 per month.
Required

Assuming a discount rate of 12%, compute the difference between the net present value if the registrar's office keeps the Canon copiers and the net present value if it buys the Kodak copiers. [Note: If your results favor keeping the Canon copiers, enter your net present value difference as a positive number; if your results favor buying the Kodak copiers, enter your net present value difference as a negative number.]

Explanation / Answer

For Canon.


Yearly cost = (1080 + 1200)*4 + wage to operators = 2280*4 + 4*40*51*8.4 = $ 77,664


so NPV = annuity with annual investment of 77,664 at 12 % pa for 5 years


so NPV = - $ 279961.3390

i.e. the present value of all the cost will be $ 279961.3390



for kodak .


Yearly cost = 780 + 3360 + 2*40*51*8.4 = 38,412 per year


intial investment = $ 113000 - amount from sale of canon = 113000 - 1200*4 = 108,200

disposal value = $ 1900


so NPV = -108,200 + 1900 / (1.12)^5 - annuity with annual investment of 38,412 at 12 % pa for 5 years

= -108,200 + 1,078.111 - 138466.6635 = - $ 245,588.5525

i.e. the present value of all the cost will be $ 245,588.5525


so the kodaks will require a heavier cost..


you should enter = 245,588.5525 - 279961.3390 = -34,372.7865

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote