Scoresby Co. uses 3 machine hours and 1 direct labor hour to produce Product X.
ID: 2344543 • Letter: S
Question
Scoresby Co. uses 3 machine hours and 1 direct labor hour to produce Product X. It uses 4 machine hours and 8 direct labor hours to produce Product Y. Scoresby's Assembly and Finishing Departments have factory overhead rates of $240 per machine hour and $160 per direct labor hour, respectively. How much overhead cost will be charged to the two products?a. Product X = $880; Product Y = $2,240
b. Product X = $1,600; Product Y = $4,800
c. Product X = $400; Product Y = $400
d. Product X = $720; Product Y = $1,280
Explanation / Answer
c. Product X = $400; Product Y = $400
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.