4. Jackson Co. initially has $100 million in assets and is financed 25% with deb
ID: 2341834 • Letter: 4
Question
4. Jackson Co. initially has $100 million in assets and is financed 25% with debt and 75% with equity. The company's total asset turnover is 2, the net profit margin is 10%, and Jackson's retention rate is 60%. Based on the firm's business cycle, what are the amounts of debt and equity on the balance sheet after one year of operation (assuming the firm wishes to maintain its 25/75 debt/equity mix)? a. debt $87M; equity $29M b. debt- $29M; equity $87M c. debt $27.7M; equity $83M d. debt $37M; equity $87M e. none of the aboveExplanation / Answer
Total assets currently = $100 million
Since Debt / Equity = 25 / 75
Debt = $25 million
Equity = $75 million
Total asset turnover = Sales / Total assets
2 = Sales / $100 million
Sales = $200 million
Net profit margin = Net profit / Sales
10% = Net profit / $200 million
Net profit = $20 million
Retention rate = 60%, i.e. 60% of the profits are retained in the company
Thus, total retention of profits = 60% * $20 million = $12 million
Revised equity at the end of the year = Beginning equity balance + Retention of profits in the year
Revised equity at the end of the year = $75 million + $12 million
Revised equity at the end of the year = $87 million
To maintain a debt / equity of 25 / 75 company has to keep $29 million as debt
To check, debt / equity = $29 million / $87 million = 0.3333
Also, 25 / 75 = 0.3333
Correct answer - b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.