299 units @ $45 1. Assuming that the perpetual inventory method is used and cost
ID: 2341824 • Letter: 2
Question
299 units @ $45
1. Assuming that the perpetual inventory method is used and costs are computed at the time of each withdrawal, what is the value of the ending inventory at LIFO?
2. Assuming that the perpetual inventory method is used and costs are computed at the time of each withdrawal, what is the gross profit if the inventory is valued at FIFO?
Inventory information for Part 311 of Sheridan Corp. discloses the following information for the month of June.June 1 Balance 302 units @ $17 June 10 Sold 200 units @ $40 11 Purchased 795 units @ $20 15 Sold 496 units @ $42 20 Purchased 498 units @ $22 27 Sold
299 units @ $45
1. Assuming that the perpetual inventory method is used and costs are computed at the time of each withdrawal, what is the value of the ending inventory at LIFO?
2. Assuming that the perpetual inventory method is used and costs are computed at the time of each withdrawal, what is the gross profit if the inventory is valued at FIFO?
Explanation / Answer
Solution 1:
Ending inventory = 102x$17 + 299x$20 + 199x$22
= $1,734 + $5,980 + $4,378
= $12,092
Solution 2:
Cost of goods sold = 302x$17 + 693x$20 = $5,134. + $13,860
= $18,994
Sales = 200x$40 + 496x$42 + 299x$45
= $8,000 + $20,832 + $13,455 = $42,287
Gross profit = sales - cost of goods sold
= $42,287 - $18,994
= $23,293
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.