Question: Units-of-Production Method A machine is purchased January 1 at a cost
ID: 2339255 • Letter: Q
Question
Question: Units-of-Production Method A machine is purchased January 1 at a cost of $56,290. It is expected to produce 129,000 units and have a salvage value of $3,400 at the end of its useful life. Units produced are as follows: Year 1 10,400 Year 2 8,000 Year 3 11,300 Year 4 15,700 Year 5 11,300 Required: Prepare a schedule showing depreciation for each year and the book value at the end of each year using the units-of-production method (round calculations to two decimal places). Units-of-Production Method Beginning Book Value Annual Depreciation Ending Book Value year 1S$$ year 2 $ $ s year 3 $ $ $ year 4 $ $$Explanation / Answer
Depreciation =
Number of Units Produced
× (Cost Salvage Value)
Life in Number of Units
Depreciation Schedule
Year
Opening book value
Depreciation
Closing book value
1
56,290-
3400=52,890
52890*10400/129000
=4264
48,626
2
48,626
52890*8000/129000
=3280
45,346
3
45,346
52890*11300/129000
=4633
40,713
4
40,713
52890*15700/129000
=6437
34,276
5
34,276
52890*11300/129000
=4633
29,643
Depreciation =
Number of Units Produced
× (Cost Salvage Value)
Life in Number of Units
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.