Department G had 2,280 units 25% completed at the beginning of the period, 13,00
ID: 2338779 • Letter: D
Question
Department G had 2,280 units 25% completed at the beginning of the period, 13,000 units were completed during the period; 1,900 units were 20% completed at the end of the period, and the following manufacturing costs debited to the departmental work in process account during the period:
All direct materials are placed in process at the beginning of production and the first-in, first-out method of inventory costing is used. What is the total cost of the units started and completed during the period (round unit cost calculations to four decimal places and round your final answer to the nearest dollar)?
a.$172,533
b.$191,546
c.$210,559
d.$96,480
Work in process, beginning of period $25,300 Costs added during period: Direct materials (12,620 units at $9) 113,580 Direct labor 85,200 Factory overhead 28,400Explanation / Answer
Equivalent unit of material = (2280*0%+10720*100%+1900*100%) = 12620
Equivalent unit of conversion = (2280*75%+10720*100%+1900*20%) = 12810
Cost per equivalent unit of material = 113580/12620 = 9
Cost per equivalent unit of conversion = (85200+28400)/12810 = 8.8681
Cost of units started and completed = (9+8.8681)*10720 = $191546
So answer is b) $191546
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.