Majesty Company uses target costing to ensure that its products are profitable.
ID: 2337771 • Letter: M
Question
Majesty Company uses target costing to ensure that its products are profitable. Assume Majesty is planning to introduce a new product with the following estimates: Estimated market price Annual demand Life cycle Target profit $1,100 85,000 units 5 years 30% retum on sales Required: 1. Compute the target cost of this product. Target Cost 2. Compute the target cost if Majesty wants a 35 percent return on sales. Target Cost 3. Compute the target cost if Majesty wants a 5 percent return on sales Target CostExplanation / Answer
1.
Target sales revenues = 85,000 units * $1,100 per unit
= $93,500,000
Target operating income = $93,500,000 * 30%
= $28,050,000
Target operating income per unit = $28,050,000 / 85,000 units
= $330
Target cost per unit = Market price per unit - Target operating income per unit
= $1,100 - $330
= $770
2.
Target sales revenues = 85,000 units * $1,100 per unit
= $93,500,000
Target operating income = $93,500,000 * 35%
= $32,725,000
Target operating income per unit = $32,725,000 / 85,000 units
= $385
Target cost per unit = Market price per unit - Target operating income per unit
= $1,100 - $385
= $715
3.
Target sales revenues = 85,000 units * $1,100 per unit
= $93,500,000
Target operating income = $93,500,000 * 5%
= $4,675,000
Target operating income per unit = $4,675,000 / 85,000 units
= $55
Target cost per unit = Market price per unit - Target operating income per unit
= $1,100 - $55
= $1,045
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.